ΑθλητικάΝέαΕιδήσεις

Χάντμπολ: Κυπελλούχες Ελλάδας οι γυναίκες του ΟΦΝΙ!

Η Νέα Ιωνία γιορτάζει για τα κορίτσια της που επικράτησαν με 29-23 του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου στο χάντμπολ γυναικών.

Μετά από πέντε χρόνια ο ΟΦΝΙ κατέκτησε το Κύπελλο φθάνοντας στις 6 κατακτήσεις στην 15η παρουσία της σε τελικό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο η Νέα Ιωνία κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε στη νίκη έχοντας για πρώτες σκόρερ τις Κμίροβα και Κριντς.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια όμως του τελικού που ψηφίστηκε και MVP από τους εκπροσώπους των ΜΜΕ ήταν η τερματοφύλακας και αρχηγός της Νέας Ιωνίας Μάγδα Κεπεσίδου με 17/40 επεμβάσεις (43%), εκ των οποίων οι δύο σε πέναλτι.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Ζιβούλοβιτς να έχει το προβάδισμα, αλλά τον ΠΑΟΚ να μην την αφήνει να ξεφύγει. Κάπως έτσι κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 13-11 υπέρ του ΟΦΝΙ.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην αρχή του Β’ ημιχρόνου με τη Νέα Ιωνία να μετατρέπει το 11-11 (28′) σε 11-16 (34′) με σερί 5-0, ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε και τα 7 γκολ (16-23) στο 47′.

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ προχώρησε σε δύο κινήσεις. Η Καπρινιώτη με τις επεμβάσεις της βοήθησε ώστε ο ΠΑΟΚ να σταματήσει την επίθεση της Νέας Ιωνίας, ενώ η Σαμολαδά έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς με συνεχόμενα γκολ της Σαμολαδα, φτάνοντας στο 20-23 (51′), αλλά δύο τέρματα της Κεπεσίδου και της Κμίροβα επανέφεραν τη διαφορά στο +5 (20-25) στο 52′ για τη Νέα Ιωνία που είχε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας δίκαια μέχρι το τελικό 23-29.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-4, 7-7, 9-10, 11-13 (ημ), 12-16, 13-18, 16-22, 19-23, 21-27, 23-29

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς, Ζυγούρα 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 4, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 3, Γκόμες 2, Νταβέφσκα, Ζένελι, Μποριζόφσκα 2, Ριμπέιρο, Μπουράτο.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κριντς 7, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 3, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς, Στουγιανίδου 5.