Αγία Παρασκευή

Μεγαλειώδης ελληνική πρόκριση στο κλειστό του Χαλανδρίου

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου στους 4 της Ευρωλίγκα

Χθες το βράδυ στο κλειστό κολυμβητήριο «Νίκος Πέρκιζας» του Χαλανδρίου η ομάδα πόλο γυναικών της Βουλιαγμένης νίκησε 9-7 τη ρωσική Κίνεφ Κίρισι με 9-7, στον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης της LEN Euro League, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στην τετράδα των τελικών (φάιναλ φορ) της Ευρωλίγκας του πρωταθλητριών.

Με βραχεία κεφαλή προηγήθηκε ήδη από το ημίχρονο η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου5-4, στην 3η περίοδο η ομάδα του Ν.Ο. Βουλιαγμένης πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων 8-6, το οποίο διατήρησε φτάνοντας ως το τελικό 9-7, ανατρέποντας το 11-10 του αγώνα που είχε προηγηθεί εκτός έδρας.

Για την ιστορία σκορ στα 8λεπτα του ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΚΙΝΕΦ ΚΙΡΙΣΙ 9-7 διαμορφώθηκε ως εξής:

3-1 , 2-3 , 3-2 , 1-1

ΝΟ Βουλιαγμένης: Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 2, Κοκκινάκη, Ξενάκη 3, Νίνου Ε. 1, Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου 1, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη

Κίνεφ Κίρισι: Καρνάουκ, Ζούμπκοβα 2, Προκοφίεβα 2, Σιμάνοβιτς 2, Ντιατσένκο, Σιριάεβα, Χαμζάεβα, Κιρίλτσεβα, Γιακούσεβα, Σομπόλεβα, Ιβάνοβα, Ρίζκοβα 1, Σμίκοβα